fbpx

wedding-checklist

Zaręczyny i kalendarz przedślubny

Brak komentarzy

Podczas romantycznej kolacji, spaceru nad morzem, pod gdyńskim Klifem, a może na molo w Sopocie? Miejsce na idealne zaręczyny to tylko część sukcesu, reszta – to sposób w jaki mężczyzna się oświadczy. No i pierścionek, oczywiście – nie za duży, nie za mały i koniecznie z brylantem… jednym, albo kilkoma.

Zaręczyny powoli tracą swój tradycyjny charakter. Kiedyś urządzano je w domowych pieleszach w asyście rodziców przyszłej Panny Młodej, wszak bez ich zgody o zaręczynach nie mogło być mowy. Potem błogosławieństwo i koniecznie obiad bądź kolacja na cześć narzeczonych.

A dziś? Oświadczyć się można wszędzie: w kinie, restauracji, w balonie lecącym gdzieś w przestworzach – miejsce musi być romantyczne, a rodzice mogą przecież dowiedzieć się po fakcie, bo przecież „jesteśmy już dorośli i wiemy co robimy”. Tak to już jest, że zmieniające się czasy wpływają na rozluźnienie cugla tradycji.

Kalendarz zaręczynowych pierścionków

Choć dziś króluje brylant – synonim czystości i bogactwa, można połączyć go z innym kamieniem, w zależności od miesiąca, w którym oświadczyny mają się odbyć.

I tak zgodnie z tradycją mężczyzna, który uklęknie przed wybranką serca w styczniu powinien ofiarować jej pierścionek z kamieniem o głębokim czerwonym kolorze – granatem, który symbolizuje stałość. Lutemu z kolei odpowiada ametyst – szczerość. Marcowi natomiast akwamaryn symbolizujący odwagę.

Na kwiecień idealny będzie sam diament – czystość, natomiast na maj – szmaragd – powodzenie. Czerwiec zarezerwowany jest dla perły – oznaki zdrowia, a lipiec na rubin – gorąca miłość. W sierpniu wypada ofiarować pierścionek z oliwkowym chryzolitem symbolizującym szczęście, natomiast we wrześniu szafir – mądrość. Listopad to miesiąc topazu symbolizującego wierność małżeńską. Grudzień należy z kolei tylko i wyłącznie do turkusu, który oznacza harmonię w związku.

Planowanie ślubu

Kiedy pierścionek jest już na palcu narzeczonej czas pomyśleć o planowaniu ślubu – im wcześniej tym lepiej. Nie od dziś bowiem wiadomo, że zwłaszcza w dużych miastach, restauracje czy domy weselne mają zapełnione kalendarze z co najmniej rocznym wyprzedzeniem.

Nie inaczej jest z kościołami. I tak łatwiej jest natomiast zaplanować ślub cywilny – dat w Urzędzie Stanu Cywilnego jest sporo, a i miejsce na obiad czy kolację weselną łatwiej zamówić, niż kościelny – oblegany z oczywistych powodów. Jednak po kolei.

Terminarz ślubny, czyli co i kiedy przed ślubem.

 • 12 miesięcy wcześniej

Jeśli zdecydowaliście się na ślub konkordatowy, a więc kościelny, który wywołuje skutek prawny taki jak cywilny, warto zarezerwować z rocznym wyprzedzeniem termin w kościele. Do niego z kolei trzeba dopasować rezerwację lokalu, w którym odbędzie się wesele.

Choć czasu jeszcze wiele, warto już pomyśleć o podróży poślubnej i wstępnie zastanowić się nad terminem urlopów w pracy.

Na tym etapie przyda się też wstępny plan wydatków, które, niestety, rosną odwrotnie proporcjonalnie do czasu jaki został do ceremonii.

 • 6 miesięcy wcześniej

To już czas by Wasze rodziny dobrze się poznały. Warto więc umówić się na wspólną kolację, najlepiej w domu, a nie restauracji, gdzie brak intymności przeszkadza w bliższym poznawaniu się. Dobrym pomysłem jest też wspólny wyjazd przyszłych teściów w towarzystwie narzeczonych na weekend.

Pół roku przed ślubem to też czas by omówić szczegóły praktyczne i dopiąć budżet, a także zdecydować jak ma wyglądać wesele, jaka ma być forma ceremonii. Warto wówczas też zapisać się na nauki przedmałżeńskie i poradnię przedmałżeńską.

Wszystko to zajmuje kilka tygodni, choć niektóre parafie oferują kursy weekendowe. Na nie jednak też trzeba się zapisać z dużym wyprzedzeniem. To tez odpowiednia pora na poszukanie fotografa, DJ’a lub orkiestry i wideokamerzysty.

Warto też zrobić wstępną listę gości i zacząć szukać wymarzonej sukni ślubnej, albo pomyśleć o uszyciu. U sprawnego krawca szycie sukni na miarę zajmuje do 6 tygodni. Podobnie jest z garniturem, zwłaszcza gdy Pan Młody nie należy do „wymiarowych”.

 • 3 miesiące wcześniej

Czasu coraz mniej. Warto wówczas potwierdzić wcześniejszą rezerwację restauracji i wybrać zaproszenia.

To tez odpowiedni moment na decyzję w sprawie miesiąca miodowego, umówić wizażystkę, która zrobi Pannie Młodej odporny na wszystko co się może podczas wesela przydarzyć makijaż, a także fryzjerkę.

 • 2 miesiące wcześniej

To ostatni moment na wysłanie zaproszeń. Warto zawrzeć w nich prośbę o potwierdzenie przybycia do określonej daty.

Warto też ustalić przebieg uroczystości w USC i/lub kościele, dobrać muzykę, dekoracje i zamówić kwiaty. To też czas na kupno i wygrawerowanie obrączek.

 • 1 miesiąc wcześniej

Trzydzieści dni przed to gorący czas, który warto wykorzystać na przymiarki sukni ślubnej i garnituru i dokonanie ewentualnych poprawek.

Warto też wtedy zrobić próbne upięcie fryzury ślubnej i makijaż, a także udać się do kosmetyczki, manikiurzystki i do solarium. Trzeba też zamówić ślubny bukiet, dekoracje w kościele i ustalić szczegóły przyjęcia weselnego – menu, dekoracja sali. No i złożyć zamówienie na tort weselny.

 • 2 tygodnie wcześniej

Warto te ostatnie dni poświęcić na sprawdzenie czy wszystko jest tak jak być powinno – ilu gości potwierdziło przybycie, jak będą rozsadzeni, czy są przygotowane wszystkie niezbędne dokumenty i czy spakowaliśmy wszystko co potrzeba na podróż poślubną.

To też czas na ostatnią przymiarkę strojów ślubnych i na rozchodzenie butów.

 • 1 tydzień wcześniej

Ten czas trzeba zarezerwować na spotkanie z księdzem czy urzędnikiem USC, a także ustalić ostateczne dekoracje i całą oprawę uroczystości.

Należy też odebrać obrączki ślubne i poddać się ostatnim zabiegom kosmetycznym.

To też ostatni dzwonek na zorganizowanie wieczora panieńskiego i kawalerskiego. Trzeba też wyznaczyć osoby odpowiedzialne za przyjmowanie kwiatów i prezentów.

 • 1 dzień wcześniej

Trzeba już ostatecznie przygotować dokumenty i obrączki. Spakować „kosmetyczkę Panny Młodej”, w której znajdą się: zapasowe rajstopy, kosmetyki, tabletka od bólu głowy, chusteczka, perfumy, nitkę z igłą i inne najpotrzebniejsze rzeczy, które pomogą gdy na weselu pojawi się kłopot.

Warto też odprężyć się, dobrze wypocząć, zająć głowę czymś nie związanym ze ślubnymi przygotowaniami i wcześnie położyć się spać.

 • Dzień ślubu

Od rana praca wre – fryzura, manicure, makijaż, odebranie bukietu ślubnego i do kościoła, albo USC.

 • Po ślubie

Trzeba oddać stroje do pralni, albo zwrócić do wypożyczalni, rozesłać gościom podziękowania za przybycie, a także zacząć załatwiać sprawy związane ze zmianą nazwiska, choć zmiana dowodu i paszportu może poczekać na czas powrotu z podróży poślubnej.

Potem wystarczy tyko dopakować walizki i ruszyć w drogę!

 • Rocznice ślubu

Zwyczaj świętowania rocznic ślubu wywodzi się podobno z Niemiec. Symbolika kolejnych rocznic różni się zależnie od kraju i kultury, ale wszędzie hucznie obchodzi się gody srebrne, złote i diamentowe.

Tradycyjne symbole kolejnych rocznic:

Pierwsza – Papierowa
Druga – Bawełniana
Trzecia – Skórzana
Czwarta – Jedwabna
Piąta – Drewniana
Szósta – Żelazna
Siódma – Miedziana
Ósma – Brązowa
Dziewiąta – Fajansowa
Dziesiąta – Cynowa
Jedenasta – Stalowa
Dwunasta – Lniana
Trzynasta – Koronkowa
Czternasta – Kości Słoniowej
Piętnasta – Kryształowa
Dwudziesta – Porcelanowa
Dwudziesta Piąta – Srebrna
Trzydziesta – Perłowa
Trzydziesta Piąta – Koralowa
Czterdziesta – Rubinowa
Czterdziesta Piąta – Szafirowa
Pięćdziesiąta – Złota
Pięćdziesiąta Piąta – Szmaragdowa
Sześćdziesiąta – Diamentowa
Siedemdziesiąta Piąta – Brylantowa

Zobacz także

Wedding planner – Zorganizuj wesele idealne

Stres związany z najważniejszym dniem w życiu narzeczonych dotyka każdego i trudno od niego uciec. Organizacja ślubu i wesela na własną rękę może przysporzyć dodatkowych nerwów: kamerzysta się spóźnia, fotografowi zepsuł się aparat, wiązanka przygotowana przez florystkę jest po prostu brzydka, a cukiernia dostarczyła nie ten tort, co trzeba… By zapobiec ślubnej katastrofie, z pomocą […]

Kamerzysta z dronem na wesele – czy warto?

W kilku poprzednich wpisach podzieliliśmy się z Wami poradami dotyczącymi fotografów i kamerzystów na wesele – podpowiadaliśmy, na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru i po czym poznać, że ma się do czynienia z profesjonalistami. Dziś chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej rejestracji najważniejszego dnia życia Pary Młodej za pomocą drona. Czy dla wykorzystania nowych technologii można […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *