fbpx

tanie wesele

Tanie wesele – niedrogo i przyzwoicie

Brak komentarzy

Ślub to jedna z najpiękniejszych chwil w życiu, która zostaje w pamięci na zawsze. Organizacja samej ceremonii oraz wesela może być jednak bardzo kosztowna – suknia ślubna, obrączki, wynajem sali i samochodu, przystrojenie sali i kościoła… Choć na tym wyjątkowym dniu nie powinno się oszczędzać, warto zachować umiar i dobrze rozplanować wydatki. Oto kilka podpowiedzi, jak zorganizować w miarę tanie wesele, tak aby nie przepłacić.

Tanie wesele to przede wszystkim budżet

Ślub i wesele to wyjątkowa okazja do świętowania, ale i także spore przedsięwzięcie finansowe. Warto więc określić, ile jesteście w stanie na nie przeznaczyć: konieczne jest przygotowanie kosztorysu, o którym była mowa w tym wpisie. Wiele wesel finansuje się według tradycyjnego, polskiego zwyczaju: rodzice Panny Młodej płacą za suknię ślubną, ceremonię kościelną, przygotowanie zaproszeń i fotografa. Rodzina Pana Młodego odpowiedzialna jest za zakup alkoholu, cateringu, obrączek, oprawę muzyczną, wynajem auta oraz wiązankę ślubną. Coraz częściej koszty pokrywają sami Młodzi: decydują o podziale wydatków i przygotowaniu przyjęcia. Często udają się do firm, które zajmują się organizacją wesel: takie przedsięwzięcie wiąże się z dużą ilością obowiązków, a udanie się do profesjonalistów to sposób na optymalne rozplanowanie wszystkich kosztów.

budżet ślubny

Suknia ślubna i garnitur marzeń

W dniu ślubu najważniejsi jesteście Wy! Każda Panna Młoda chciałaby pójść do ołtarza w bajecznej sukni, z pięknie ułożonymi włosami i subtelnym makijażem, a każdy Pan Młody – w eleganckim, wyjątkowym garniturze lub fraku. Koszt strojów weselnych zależy od ilości materiału potrzebnego na uszycie  oraz jego rodzaju; do tego należy dodać zakup obrączek, biżuterii, butów czy bielizny. Są to jednak niezbędne dla każdego ślubu i wesela elementy, bez których trudno wyobrazić sobie tę uroczystość.

Kościół i sala na wesele

Tradycja wskazuje, że ślub powinien zostać zorganizowany w parafii, z której pochodzi Panna Młoda. Dziś jednak w tej kwestii panuje dowolność i ceremonia może mieć miejsce w wybranym przez Młodych kościele. Zazwyczaj opłata za udzielenie sakramentu zawiera zapowiedzi przedślubne, oprawę muzyczną oraz samą ceremonię – część parafii wciąż praktykuje kwoty „co łaska”, część posiada określony cennik. Warto pamiętać, że koszt przystrojenia kościoła nie zawsze wchodzi w skład opłaty i należy ustalić, czy dekoracją zajmie się zewnętrzna firma, czy też leży to w kwestii Państwa Młodych.

Wynajem sali to również spory koszt: na tę cenę składają się m.in. liczba zaproszonych gości, miejsce przyjęcia (dom weselny, restauracja czy jeszcze gdzieś indziej?) oraz data. By wybrać taki lokal, który podoba się Wam najbardziej, zacznijcie się rozglądać z odpowiednim wyprzedzeniem: w niektórych z nich sale zarezerwowane są na półtorej roku do przodu! Gdy już znajdziecie takie miejsce, ustalcie weselne menu, ilość dań oraz smaki, które najbardziej Wam pasują – tradycyjny obiad będzie mniej kosztowny, niż pięciodaniowy poczęstunek zakończony deserem. Obecnie wiele firm cateringowych oferuje przygotowanie wegańskich lub bezglutenowych potraw na tę uroczystość – wszystko zależy od fantazji Młodych! Podsumowując, tanie wesele jest możliwe do zorganizowania. Jednak tym przypadku będziemy musieli zrezygnować z kosztowniejszych marek i skorzystać z wielu rozwiązań budżetowych. Dobrym pomysłem będzie wypytanie znajomych z doświadczeniem o krawca, cukiernika weselnego itd.

Zobacz także

Bukiety ślubne – jakie kwiaty dobierać?

Kwiaty są nieodzownym elementem każdego ślubu. Kolorowy akcent tworzy wystrój pełen świeżości, wzbudza zachwyt i pomaga zbudować romantyczną atmosferę świątyni, w której słowa przysięgi wybrzmiewają niezwykle dostojnie. Jak wyczarować ten jedyny, niepowtarzalny klimat i sprawić, aby magia tego dnia na długo pozostała w pamięci wszystkich zebranych?

Ozdoby na tort weselny

Diabeł tkwi w szczegółach, głosi stare, dobrze znane powiedzenie. W przypadku przygotowań do ślubu i wesela również znajduje ono swoje zastosowanie – każdy element tej uroczystości musi być dopracowany i dopięty na ostatni guzik! Choć mogłoby się wydawać, że zasada ta nie obowiązuje w przypadku tortów weselnych, warto poświęcić im trochę czasu. Jakie wybrać ozdoby […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *