fbpx

tanie wesele

Tanie wesele – niedrogo i przyzwoicie

Brak komentarzy

Ślub to jedna z najpiękniejszych chwil w życiu, która zostaje w pamięci na zawsze. Organizacja samej ceremonii oraz wesela może być jednak bardzo kosztowna – suknia ślubna, obrączki, wynajem sali i samochodu, przystrojenie sali i kościoła… Choć na tym wyjątkowym dniu nie powinno się oszczędzać, warto zachować umiar i dobrze rozplanować wydatki. Oto kilka podpowiedzi, jak zorganizować w miarę tanie wesele, tak aby nie przepłacić.

Tanie wesele to przede wszystkim budżet

Ślub i wesele to wyjątkowa okazja do świętowania, ale i także spore przedsięwzięcie finansowe. Warto więc określić, ile jesteście w stanie na nie przeznaczyć: konieczne jest przygotowanie kosztorysu, o którym była mowa w tym wpisie. Wiele wesel finansuje się według tradycyjnego, polskiego zwyczaju: rodzice Panny Młodej płacą za suknię ślubną, ceremonię kościelną, przygotowanie zaproszeń i fotografa. Rodzina Pana Młodego odpowiedzialna jest za zakup alkoholu, cateringu, obrączek, oprawę muzyczną, wynajem auta oraz wiązankę ślubną. Coraz częściej koszty pokrywają sami Młodzi: decydują o podziale wydatków i przygotowaniu przyjęcia. Często udają się do firm, które zajmują się organizacją wesel: takie przedsięwzięcie wiąże się z dużą ilością obowiązków, a udanie się do profesjonalistów to sposób na optymalne rozplanowanie wszystkich kosztów.

budżet ślubny

Suknia ślubna i garnitur marzeń

W dniu ślubu najważniejsi jesteście Wy! Każda Panna Młoda chciałaby pójść do ołtarza w bajecznej sukni, z pięknie ułożonymi włosami i subtelnym makijażem, a każdy Pan Młody – w eleganckim, wyjątkowym garniturze lub fraku. Koszt strojów weselnych zależy od ilości materiału potrzebnego na uszycie  oraz jego rodzaju; do tego należy dodać zakup obrączek, biżuterii, butów czy bielizny. Są to jednak niezbędne dla każdego ślubu i wesela elementy, bez których trudno wyobrazić sobie tę uroczystość.

Kościół i sala na wesele

Tradycja wskazuje, że ślub powinien zostać zorganizowany w parafii, z której pochodzi Panna Młoda. Dziś jednak w tej kwestii panuje dowolność i ceremonia może mieć miejsce w wybranym przez Młodych kościele. Zazwyczaj opłata za udzielenie sakramentu zawiera zapowiedzi przedślubne, oprawę muzyczną oraz samą ceremonię – część parafii wciąż praktykuje kwoty „co łaska”, część posiada określony cennik. Warto pamiętać, że koszt przystrojenia kościoła nie zawsze wchodzi w skład opłaty i należy ustalić, czy dekoracją zajmie się zewnętrzna firma, czy też leży to w kwestii Państwa Młodych.

Wynajem sali to również spory koszt: na tę cenę składają się m.in. liczba zaproszonych gości, miejsce przyjęcia (dom weselny, restauracja czy jeszcze gdzieś indziej?) oraz data. By wybrać taki lokal, który podoba się Wam najbardziej, zacznijcie się rozglądać z odpowiednim wyprzedzeniem: w niektórych z nich sale zarezerwowane są na półtorej roku do przodu! Gdy już znajdziecie takie miejsce, ustalcie weselne menu, ilość dań oraz smaki, które najbardziej Wam pasują – tradycyjny obiad będzie mniej kosztowny, niż pięciodaniowy poczęstunek zakończony deserem. Obecnie wiele firm cateringowych oferuje przygotowanie wegańskich lub bezglutenowych potraw na tę uroczystość – wszystko zależy od fantazji Młodych! Podsumowując, tanie wesele jest możliwe do zorganizowania. Jednak tym przypadku będziemy musieli zrezygnować z kosztowniejszych marek i skorzystać z wielu rozwiązań budżetowych. Dobrym pomysłem będzie wypytanie znajomych z doświadczeniem o krawca, cukiernika weselnego itd.

Zobacz także

Kamerzysta czy fotograf na wesele? Kogo wybrać?

Para planująca ślub zawsze stoi przed trudnym zadaniem dotyczącym wyboru konkretnych usługodawców. Niewątpliwie bardzo ważna jest oprawa fotograficzna czy wideofilmowanie. Niektórzy uważają, że usługi fotografa na wesele będą w pełni wystarczające, a inni decydują się wyłącznie na wsparcie kamerzysty. Nie brakuje również chętnych na zamówienie obu usług, mając na uwadze zapewnienie sobie jak najlepszych pamiątek […]

Zabiegi przed ślubem – Czego unikać?

Każda Panna Młoda chce wyglądać olśniewająco w najważniejszym dniu swojego życia, toteż nic dziwnego, że wiele kobiet decyduje się na skorzystanie z najróżniejszych zabiegów kosmetycznych. Niestety, często tracimy przy tym zdrowy rozsądek, co negatywnie odbija się na naszej urodzie. Zabiegi przed ślubem powinny być wykonywane z rozwagą i ostrożnością. Niektórych z nich absolutnie nie można […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *