fbpx

slub-dokumenty

Rodzaje ślubów i niezbędne dokumenty

Brak komentarzy

Kiedy już zdecydowaliście się na zalegalizowanie związku „póki Was śmierć nie rozłączy” warto zastanowić się nad tym jakie rodzaje ślubów możemy wybrać – cywilny, ekumeniczny czy konkordatowy. A także jakie dokumenty potrzebne do ślubu powinniście ze sobą zabrać.

Ślub cywilny, a konkordatowy

Ślub kościelny nie ma w Polsce mocy prawnej, dlatego można zdecydować się albo dodatkowo na ślub cywilny, albo połączyć oba i wziąć ślub konkordatowy.

Wbrew obiegowym opiniom nie trzeba z rocznym wyprzedzeniem rezerwować daty ślubu cywilnego. Oczywiście im wcześniej tym dogodniejszy termin, ale z racji tego, że przy takim ślubie jest zdecydowanie mniej formalności i przygotowań, aż tak śpieszyć się nie trzeba.

Wizytę w danym Urzędzie Stanu Cywilnego składa się niezależnie od miejsca zameldowania narzeczonych. Po wybraniu terminu kolejny raz należy pójść do USC na około miesiąc przed planowaną uroczystością. Ostatnia wizyta musi odbyć się na jeden dzień przed ceremonią – wówczas dostarcza się niezbędnych dokumentów do ślubu cywilnego.

Z niezbędnych dokumentów jakie Państwo Młodzi potrzebują są: dowody osobiste, oryginały skróconych odpisów aktów urodzenia, pisemne zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa i oświadczenie o tym, jakie nazwiska będą po ślubie nosić małżonkowie oraz ich dzieci. Dwa ostatnie dokumenty uzyskuje się w USC.

Podczas uroczystości niezbędna będzie obecność dwóch pełnoletnich świadków, którzy powinni mieć przy sobie dowody osobiste i … mówić po polsku, w innym przypadku niezbędny będzie tłumacz. Koszt takiego ślubu to 84 zł.

Jeśli jeden z małżonków lub oboje są rozwodnikami, oprócz wspomnianych dokumentów muszą przedstawić skrócony odpis aktu poprzedniego małżeństwa, w którym jest adnotacja o rozwodzie albo sentencja wyroku.

W przypadku owdowiałej osoby niezbędny jest skrócony odpis aktu zgonu małżonka.

Jeśli jednak zdecydujemy się na ślub konkordatowy, a więc ten, który odbywa się w kościele i jednocześnie wywołuje skutek prawny w postaci cywilnego aktu małżeństwa, należy odpowiednio wcześniej się do tego przygotować.

Przede wszystkim termin ślubu trzeba zarezerwować najlepiej z minimum rocznym wyprzedzeniem. I niestety także w tym przypadku nie ominie Pary Młodej wizyta w USC, gdzie uzyska ona odpowiednie zaświadczenie do parafii, że oboje nie pozostają w związku małżeńskim. Warto pamiętać, że podczas wizyty w urzędzie trzeba podać nazwisko jakie będą nosić małżonkowie i dzieci zrodzone z tego związku. Taki dokument również kosztuje 84 zł.

Należy pamiętać, że podobnie jak w przypadku ślubu cywilnego potrzebne nam będzie do USC: dowody osobiste obojga przyszłych małżonków, a także ich skrócone odpisy aktu urodzenia – jeśli pobierają się w miejscu innym niż ich miejsce urodzenia. W przypadku braku aktu urodzenia trzeba jak najszybciej postarać się o nowy, za który zapłacimy 22 zł.

Po wszystkich formalnościach otrzymamy z USC odpis aktu małżeństwa, który dla odmiany jest bezpłatny.

Jednak to nie wszystko. Z zaświadczeniem z urzędu, aktem chrztu (wydanym nie wcześniej niż na 3 miesiące przed ceremonią), bierzmowania i potwierdzeniem ukończenia kursu przedmałżeńskiego i poradni rodzinnej trzeba udać się do parafii, w której odbędzie się ceremonia, na co najmniej trzy miesiące przed ślubem. Tam zostanie spisany tzw. protokół przedślubny.

Na spisanie go trzeba zarezerwować sobie ok. 30 do 45 minut, bowiem duchowny musi szczegółowo wypytać Państwa Młodych. Z pytań na jakie narzeczeni będą musieli odpowiedzieć osobno jest np. to o czy jest się przekonanym o własnym zdrowiu psychicznym, a także… czy nie ma się wątpliwości co do zdolności współżycia małżeńskiego.

Po spisaniu protokołu proboszcz wyda dokument dotyczący zapowiedzi, który trzeba zanieść do parafii, do której należą małżonkowie (jeśli mieszkają osobno, do parafii każdego z nich). Tuż przed ślubem trzeba przynieść do parafii kościoła, w którym będzie ślub, potwierdzenie, że zawiadomienia wisiały na tablicy ogłoszeń przez co najmniej dwa tygodnie. Bez tego ślub się nie odbędzie.

W dniu ślubu pozostałe obowiązki w kancelarii parafialnej spoczywają na świadkach. Muszą oni przede wszystkim dostarczyć do zakrystii obrączki, akt ślubu (jeśli wcześniej odbył się ślub cywilny) i zaświadczenia o spowiedzi.

Ślub konkordatowy, czy zwany dla uproszczenia „kościelnym” zwykle odbywa się w parafii jednego z narzeczonych. Jednak nie jest to obowiązkiem, bowiem kościół można wybrać dowolnie bez względu na przynależność do danej parafii.

Lista trójmiejskich Kościołów i parafii

Ślub ekumeniczny

To trzeci i ostatni rodzaj ślubu jaki można zawrzeć w Polsce. Warto więc wiedzieć, że kościół rzymskokatolicki dopuszcza możliwość zawierania małżeństw przez osoby różnych wyznań. Jednak tylko pod warunkiem wydania zgody przez biskupa, zwanej dyspensą.

Występuje się o nią za pośrednictwem proboszcza właściwej parafii, oświadczając, iż zrobi się wszystko, by dzieci narodzone z zawieranego związku wychować w wierze katolickiej.

Podobna dyspensa konieczna jest w przypadku ślubu z osobą nieochrzczoną. O jej wydanie występuje wikariusz w imieniu proboszcza.

Kościół nie sprzeciwia się zawieraniu takich związków, ale potrzebna jest zgoda władz Kościelnych. Zgody udziela ordynariusz miejsca, a więc biskup, jednak pod kilkoma warunkami.

Przede wszystkim narzeczony czy narzeczona katolik musi oświadczyć, że jest gotowy odsunąć od siebie niebezpieczeństwo utraty wiary. Musi też złożyć szczere przyrzeczenie, że uczyni wszystko, co w jej/jego mocy, aby wszystkie dzieci zostały ochrzczone i wychowane w Kościele katolickim.

Kolejnym warunkiem jest to, że druga strona musi zostać powiadomiona w odpowiednim czasie o treści składanych przyrzeczeniach strony katolickiej, tak aby rzeczywiście była świadoma treści przyrzeczenia i obowiązku małżeńskim.

Ostatni warunek mówi, że obydwie strony trony powinny być pouczone o celach oraz istotnych przymiotach małżeństwa, których nie może wykluczać żadna ze stron.

Choć ilość spraw do załatwienia może przerażać, trzeba pamiętać, że to tylko formalności, a najważniejsze by nacieszyć się tym dniem do woli.

Zobacz także

Wystrój sali weselnej – Na co postawić?

Wystrój sali weselnej jest bardzo ważny. To on będzie tworzył klimat całego wesela. Gdy już mamy wybrane obrusy, serwetki, kwiaty, świece itp. warto pomyśleć o dodatkowych atrakcjach, które urozmaicą całość i sprawią, że Wasz dzień zapadnie na długo w pamięć. W ofercie znajduje się wiele ciekawych dodatków i ozdób. Należy jednak zachować umiar i wybrać […]

Targi ślubne – Czy warto w nich uczestniczyć?

Chyba każdy z nas choć raz natknął się na ogłoszenie dotyczące targów ślubnych. Tego typu imprezy mogą nieco różnić się między sobą – w zależności od organizatorów. Zazwyczaj jednak biorą w nich udział przedstawiciele firm usługowych związanych z szeroko pojętą branżą ślubną, którzy prezentują swoją ofertę potencjalnym klientom. Targi ślubne odwiedzają głównie narzeczeni, planujący pobrać […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *