fbpx

planowanie ślubu

Planowanie ślubu krok po kroku

Jeden komentarz

Ślub jest zwieńczeniem miłości, początkiem życia we dwoje. Kiedy zapada o nim decyzja, rozpoczynają się żmudne przygotowania i wydatki. Wesele jest przecież imprezą, generującą wysokie koszty. Czy jest możliwe zorganizowanie taniego wesela?

Jak zacząć planowanie ślubu i przyjęcia?

Planowanie ślubu i przyjęcia, należy rozpocząć od podliczenia budżetu, który mamy przeznaczony na ten cel. Tradycyjny podział wskazuje kto za co płaci. Rodzice młodej panny, lub ona sama, biorą na siebie wydatki związane z przyjęciem ślubnym. Płacą za suknie ślubną, zaproszenia, ślub kościelny, fotografa. Rodzice pana młodego, lub on sam, kupują alkohol, napoje, ubranie, obrączki, wiązankę ślubną, płacą za zespół muzyczny, wynajem samochodu. Taki podział jest często praktykowany, ale coraz częściej, to przyszli małżonkowie sami płacą za przyjęcie i ustalają wydatki. Z jakimi kosztami przyszli małżonkowie muszą się liczyć urządzając uroczystość ślubną i przyjęcie?

Zapowiedzi w kościele, udzielenie ślubu, oprawa muzyczna w świątyni, zależy w dużej mierze od danej parafii. Często jest to opłata na zasadzie „co łaska”, ale zdarzają się sztywne cenniki. Jeżeli zdecydujemy się dodatkowo na ślub cywilny, tutaj także należy spodziewać się opłat. Dodatkowym kosztem samej uroczystości, jest przystrojenie kościoła.

Koszty organizacji wesela

Koszt wynajęcia sali zależy od tego ile osób mamy zamiar zaprosić, jaki jest termin uroczystości i standard lokalu. Nowoczesne, klimatyzowane sale, wynajmowane w popularnych na tą uroczystość miesiącach, są odpowiednio droższe od tradycyjnej restauracji. Kiedy już zdecydujemy się na konkretną salę, wybieramy menu. Koszt cateringu zależy od zasobności portfela, ale także od naszego wysublimowanego smaku. Kilkudaniowe menu będzie bardziej kosztowne od tradycyjnego, weselnego obiadu. Do kosztów trzeba doliczyć także zakup alkoholu i napojów. Zwieńczeniem poczęstunku jest tort weselny. Mamy do wyboru przeróżne piętrowe wyroby cukiernicze, o smakach jakich tylko sobie zamarzymy, w cenach adekwatnych do jakości.

Niezbędne elementy wesela

Suknia ślubna, jak i garnitur czy frak, to spory wydatek. Do tego buty, dodatki, bielizna, biżuteria. Jest to niestety koszt, który musimy ponieść. Ceny strojów są zróżnicowane, zależą od fasonu, jakości tkanin i użytych materiałów. Sporym wydatkiem  będzie także przygotowanie fryzur i makijażu. Nie zapomnijmy przy tym o zakupie obrączek, które przypieczętują zawarcie związku małżeńskiego.

Przy planowaniu ślubu powinniśmy również dokonać wyboru w kwestii muzyków na naszym przyjęciu: DJ czy zespół? Tutaj ceny również się różnią. Profesjonalna, kilkuosobowa kapela to duży wydatek, ale efekt ich pracy jest zazwyczaj na dużo wyższym poziomie, niż muzyka przygotowana przez DJ. Zdjęcia z ceremonii to miła pamiątka, ale również trzeba zarezerwować na nie odpowiedni budżet. Warto pomyśleć o animatorach dla dzieci, którzy zorganizują czas maluchom podczas przyjęcia weselnego, by goście spokojnie mogli się bawić a ich pociechy były bezpieczne.

Bajkowy ślub nie może obyć się bez odpowiedniego pojazdu. Samochód, limuzyna, a może bryczka? Wybór jest ogromny, ceny za usługę zróżnicowane i na każdy portfel.

Można oczywiście pomyśleć o zatrudnieniu profesjonalnej firmy, która zajmie się organizacją naszej uroczystości i z góry przedstawi szacowany całkowity koszt imprezy. Takie rozwiązanie pozwoli w spokoju i bezstresowo doczekać dnia ślubu.

Pamiętajmy jednak, że w tym dniu najważniejsi jesteście Wy a nie pieniądze, które wydacie. 

Zobacz także

Ślub i wesele w czasie pandemii

Jeszcze kilka tygodni temu sytuacja z jaką zmagamy się obecnie była abstrakcją. Obecnie  zarówno narzeczeni,  jak i firmy z branży weselno-ślubnej borykają się z wieloma problemami. W warunkach stanu epidemicznego kwietniowe i majowe wesela  są odwoływane. Uroczystości z kolejnych miesięcy  również stoją  pod znakiem zapytania, gdyż  przyjazd  gości z zagranicy, a nawet z innych części Polski nie jest pewny.  W związku z tym, część narzeczonych przenosi śluby z lipca i sierpnia tego roku,  na przyszły rok. Być może osoby, dla których zabrakło terminów na bieżący rok, rozważą wybór tak powstałych terminów  i zdecydują się mimo wszystko  na organizację ślubu  jeszcze w tym roku.  Zdarzają się również zapytania od par, które mają nadzieję na  przesunięcie uroczystość jedynie o kilkanaście  tygodni, z marca i kwietnia na przykładowy lipiec czy sierpień. Jednak czy faktycznie organizacja wesela w tym czasie będzie możliwa – w obecnej sytuacji nikt nie potrafi określić.

Jak powinny wyglądać suknie dla druhen?

Bycie druhną weselną to niemały zaszczyt dla każdej kobiety! Żadne przyjęcie ślubne nie może się bez niej obyć: dba nie tylko o Pannę Młodą, ale i o ważne sprawy organizacyjne w trakcie całego wydarzenia. Jakie suknie dla druhen można wybrać, by wyglądały modnie i elegancko? Na jakie kreacje może sobie pozwolić druhna i o czym […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze

Piotr - 2020-12-31 12:18:39

Świetny wpis! Warto pamiętać też o tym, że Para Młoda jest w dniu ślubu nieźle zaaferowana, więc nie warto oszczędzać na rzeczach, które będą pamiątką na lata, np. foto i video.