fbpx

planowanie ślubu

Planowanie ślubu krok po kroku

Jeden komentarz

Ślub jest zwieńczeniem miłości, początkiem życia we dwoje. Kiedy zapada o nim decyzja, rozpoczynają się żmudne przygotowania i wydatki. Wesele jest przecież imprezą, generującą wysokie koszty. Czy jest możliwe zorganizowanie taniego wesela?

Jak zacząć planowanie ślubu i przyjęcia?

Planowanie ślubu i przyjęcia, należy rozpocząć od podliczenia budżetu, który mamy przeznaczony na ten cel. Tradycyjny podział wskazuje kto za co płaci. Rodzice młodej panny, lub ona sama, biorą na siebie wydatki związane z przyjęciem ślubnym. Płacą za suknie ślubną, zaproszenia, ślub kościelny, fotografa. Rodzice pana młodego, lub on sam, kupują alkohol, napoje, ubranie, obrączki, wiązankę ślubną, płacą za zespół muzyczny, wynajem samochodu. Taki podział jest często praktykowany, ale coraz częściej, to przyszli małżonkowie sami płacą za przyjęcie i ustalają wydatki. Z jakimi kosztami przyszli małżonkowie muszą się liczyć urządzając uroczystość ślubną i przyjęcie?

Zapowiedzi w kościele, udzielenie ślubu, oprawa muzyczna w świątyni, zależy w dużej mierze od danej parafii. Często jest to opłata na zasadzie „co łaska”, ale zdarzają się sztywne cenniki. Jeżeli zdecydujemy się dodatkowo na ślub cywilny, tutaj także należy spodziewać się opłat. Dodatkowym kosztem samej uroczystości, jest przystrojenie kościoła.

Koszty organizacji wesela

Koszt wynajęcia sali zależy od tego ile osób mamy zamiar zaprosić, jaki jest termin uroczystości i standard lokalu. Nowoczesne, klimatyzowane sale, wynajmowane w popularnych na tą uroczystość miesiącach, są odpowiednio droższe od tradycyjnej restauracji. Kiedy już zdecydujemy się na konkretną salę, wybieramy menu. Koszt cateringu zależy od zasobności portfela, ale także od naszego wysublimowanego smaku. Kilkudaniowe menu będzie bardziej kosztowne od tradycyjnego, weselnego obiadu. Do kosztów trzeba doliczyć także zakup alkoholu i napojów. Zwieńczeniem poczęstunku jest tort weselny. Mamy do wyboru przeróżne piętrowe wyroby cukiernicze, o smakach jakich tylko sobie zamarzymy, w cenach adekwatnych do jakości.

Niezbędne elementy wesela

Suknia ślubna, jak i garnitur czy frak, to spory wydatek. Do tego buty, dodatki, bielizna, biżuteria. Jest to niestety koszt, który musimy ponieść. Ceny strojów są zróżnicowane, zależą od fasonu, jakości tkanin i użytych materiałów. Sporym wydatkiem  będzie także przygotowanie fryzur i makijażu. Nie zapomnijmy przy tym o zakupie obrączek, które przypieczętują zawarcie związku małżeńskiego.

Przy planowaniu ślubu powinniśmy również dokonać wyboru w kwestii muzyków na naszym przyjęciu: DJ czy zespół? Tutaj ceny również się różnią. Profesjonalna, kilkuosobowa kapela to duży wydatek, ale efekt ich pracy jest zazwyczaj na dużo wyższym poziomie, niż muzyka przygotowana przez DJ. Zdjęcia z ceremonii to miła pamiątka, ale również trzeba zarezerwować na nie odpowiedni budżet. Warto pomyśleć o animatorach dla dzieci, którzy zorganizują czas maluchom podczas przyjęcia weselnego, by goście spokojnie mogli się bawić a ich pociechy były bezpieczne.

Bajkowy ślub nie może obyć się bez odpowiedniego pojazdu. Samochód, limuzyna, a może bryczka? Wybór jest ogromny, ceny za usługę zróżnicowane i na każdy portfel.

Można oczywiście pomyśleć o zatrudnieniu profesjonalnej firmy, która zajmie się organizacją naszej uroczystości i z góry przedstawi szacowany całkowity koszt imprezy. Takie rozwiązanie pozwoli w spokoju i bezstresowo doczekać dnia ślubu.

Pamiętajmy jednak, że w tym dniu najważniejsi jesteście Wy a nie pieniądze, które wydacie. 

Zobacz także

Kogo zaprosić na ślub i wesele

Para, która planuje sformalizować swój związek zawsze stoi przed dylematem kogo zaprosić na ślub, a kogo na wesele. Na pewno chcecie ten radosny dzień spędzić ze swoimi przyjaciółmi, znajomymi oraz najbliższą rodziną. Wasi rodzice jednak chcieliby także gościć dalszą rodzinę jak i  dobrych znajomych. Wówczas lista wydłuża się a wraz z nią rosną koszty. Ograniczenia […]

3 Sposoby na podziękowania ślubne dla rodziców

Ślub i wesele, a także wcześniejsze wielomiesięczne przygotowania, to niepowtarzalny czas w życiu każdej pary. W wielu przypadkach nieoceniona jest pomoc rodziców. I to nie tylko ta finansowa, bo coraz częściej młodzi finansują własne wesela. Ale nawet jak czasem mamy już dość „dobrych rad” rodziców, to musimy przyznać, że bez nich wszystko byłoby trudniej zorganizować. […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze

Piotr - 2020-12-31 12:18:39

Świetny wpis! Warto pamiętać też o tym, że Para Młoda jest w dniu ślubu nieźle zaaferowana, więc nie warto oszczędzać na rzeczach, które będą pamiątką na lata, np. foto i video.