fbpx

ślub konkordatowy

Dwa rodzaje ślubów – czym się różnią?

Brak komentarzy

Bez względu na to, czy przysięga małżeńska będzie miała miejsce w kościele czy w urzędzie wszystkie pary przeżywają podobne emocje i łączy je jedno – chcą, aby było idealnie. Nic nie napędza strachu tak, jak to, co nowe i nieznane, dlatego warto przygotować się na wszystkie elementy związane z ceremonią zaślubin. Choć stresu nigdy nie da się do końca uniknąć, ten dzień powinien być przede wszystkim radosny i pozostać w pamięci jako jeden z najpiękniejszych momentów w życiu!

Do 1998 roku narzeczeni, którzy chcieli, aby ich ślub miał skutki zarówno wyznaniowe jak i prawne, przed udaniem się do kościoła, musieli także wybrać się do urzędu stanu cywilnego. Obecnie nie ma już takiej potrzeby. Wystarczy załatwić odpowiednie formalności w urzędzie, a po ceremonii ksiądz prześle tam stosowne zaświadczenia. Cała ta procedura nosi miano ślubu konkordatowego. Narzeczeni mogą zdecydować się na taką formę zaślubin, bądź składać przysięgę jedynie przed urzędnikiem, czyli przyjąć ślub cywilny. Obydwie te ceremonie będą się nieco różnić, ale kilka punktów pozostanie wspólnych.

Ślub konkordatowy

Ślub konkordatowy to w uproszczeniu uroczystość w kościele tradycyjnie poprzedza błogosławieństwo. Para młoda spotyka się z rodzicami, chrzestnymi i dziadkami, którzy błogosławią im na nowej drodze życia. Tuż potem, zaręczeni wraz ze świadkami udają się do kościoła, gdzie będzie miał miejsce najważniejszy i często bardzo wzruszający moment – przysięga. W towarzystwie duchownego i wszystkich zgromadzonych para ślubuje sobie miłość, wierność i uczciwość, a po założeniu obrączek oficjalnie staje się małżeństwem. Ta chwila jest równie piękna, co stresująca, ale nie ma się czego obawiać – nad wszystkim czuwa ksiądz. Po wyjściu z kościoła na świeżo upieczonych małżonków czekają już goście, którzy obsypują młodą parę ryżem i monetami – symbolami urodzaju, płodności, szczęścia i dostatku. Na koniec, jeszcze pod świątynią musi odbyć się zwyczajowe składanie życzeń, gratulacji oraz wręczanie prezentów. Nie obędzie się też wspólnego, pamiątkowego zdjęcia gości i nowożeńców. Dopiero potem wszyscy udają się na miejsce, w którym odbędzie się całonocne świętowanie tego wielkiego dnia.

Ślub cywilny

Dla wielu osób ślub cywilny wydaje się być tylko czystą formalnością, emocje towarzyszące temu wydarzeniu są równie ogromne. Zmiana stanu cywilnego to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka. Jak wygląda taka ceremonia? Do wzięcia ślubu potrzebni są w zasadzie tylko świadkowie, ale na sali jest dostatecznie dużo miejsca by mogli w niej uczestniczyć także pozostali goście. Po wygłoszeniu przez urzędnika przemówienia o znaczeniu rodziny w społeczeństwie, przychodzi czas na główną część uroczystości. Narzeczeni powtarzają kolejno słowa przysięgi, wymieniają się obrączkami, a na końcu podpisują akt pieczętujący zawarcie związku małżeńskiego. Po wszystkim pan młody będzie mógł pocałować swoją żonę w akompaniamencie braw zgromadzonych. Kolejny moment, który czeka nowożeńców to składanie życzeń i wręczanie prezentów przez gości.

Bez względu na to czy ślub odbędzie się w urzędzie stanu cywilnego, czy też w kościele, małżonkowie jeszcze długo będą z sentymentem wspominali ten moment. W końcu zawarcie związku małżeńskiego to początek nowego, wspólnego i pięknego życia!

Zobacz także

Jaki pierścionek zaręczynowy wybrać na zaręczyny?

Pierścionek zaręczynowy ma szczególną, bo sentymentalną wartość. Tradycja nakazuje, aby był wykonany ze szlachetnych kruszców i kamieni. Powinien być więc drogocenny, ale też gustowny, elegancki i trwały – w końcu ma służyć przez wiele lat. Różnorodność modeli jest tak duża, że ciężko zdecydować się na coś konkretnego. Każdy jest na swój sposób piękny, dlatego przy […]

Wystrój sali weselnej – Na co postawić?

Wystrój sali weselnej jest bardzo ważny. To on będzie tworzył klimat całego wesela. Gdy już mamy wybrane obrusy, serwetki, kwiaty, świece itp. warto pomyśleć o dodatkowych atrakcjach, które urozmaicą całość i sprawią, że Wasz dzień zapadnie na długo w pamięć. W ofercie znajduje się wiele ciekawych dodatków i ozdób. Należy jednak zachować umiar i wybrać […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *