fbpx

dokumenty do ślubu

Dokumenty potrzebne do ślubu

Brak komentarzy

Dwoje ludzi wstępując w związek małżeński, w zależności od przeróżnych czynników i aktualnego stanu cywilnego, może się zdecydować się na ślub cywilny, konkordatowy lub ekumeniczny. Czym różnią się te uroczystości. Jakie są wymagane dokumenty potrzebne do ślubu? Skąd je wziąć?

ŚLUB CYWILNY – na tę formę prawnej legalizacji związku, może się zdecydować każdy, kto posiada wydane przez Urząd Stanu Cywilnego zaświadczenie, o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego. Aby je uzyskać osoby muszą się legitymować dowodem osobistym i skróconym aktem urodzenia. W przypadku osób rozwiedzionych, muszą one dodatkowo dołączyć akt małżeństwa z umieszczoną na nim informacją o rozwodzie. Wdowy i wdowcy mają obowiązek dostarczenia aktu zgonu małżonka. Po zgromadzeniu wszystkich wyżej wymienionych dokumentów, mniej więcej na miesiąc i jeden dzień przed planowaną data ślubu, należy udać się do USC, by z urzędnikiem ustalić pozostałe szczegóły. Wtedy trzeba podjąć między innymi decyzję, jakim nazwiskiem będą się posługiwali małżonkowie po ślubie, a także ich dzieci urodzone z tego związku. Niezbędne będzie też uiszczenie niezbędnej opłaty. W sytuacji kiedy jedno z przyszłych małżonków jest obcokrajowcem, należy posiadać  ważny paszport, akt urodzenia i kartę stałego pobytu. W przypadku uchodźców, potrzebny będzie Genewski Dokument Podróży wystawiany przez Prezesa Urzędu ds. Repatriacji i Cudzoziemców. Niezbędny jest również dokument,  zezwalający obcokrajowcowi na ślub poza granicami państwa, z którego pochodzi. Nie wszystkie kraje wydają taką zgodę i w takim przypadku cudzoziemiec musi wystąpić do polskiego sądu rodzinnego o zgodę na taki ślub.

Wszystkie dokumenty w języku obcym muszą być przetłumaczone na język polski. Tłumaczenia nie można dokonać na własną rękę. Tutaj należy skorzystać z usług tłumacza przysięgłego.

ŚLUB KONKORDATOWY –  jest to wyznaniowa forma zawarcia związku małżeńskiego, która zgodnie z podpisaną ustawą konkordatową, niesie za sobą skutki cywilno-prawne. Dokumenty do ślubu konkordatowego są dokładnie takie same jak te, które wymieniliśmy akapit wyżej.  Dodatkowo należy zgromadzić  certyfikat potwierdzający przynależność do kościoła i świadczący o wyznaniu. Będą potrzebne: akt chrztu i bierzmowania oraz świadectwo nauki religii. Z tymi dokumentami udać należy się do parafii. Na ich podstawie ksiądz spisze protokół przedślubny i rozpisze zapowiedzi. Muszą się one odbyć zarówno w parafii narzeczonej jak i narzeczonego. Po dwukrotnych zapowiedziach, uzyskuje się zaświadczenie o ich wygłoszeniu. Niezbędna będzie także wizyta w poradni rodzinnej i ukończenie kursu przedmałżeńskiego, oczywiście potwierdzone odpowiednim zaświadczeniem. Mając komplet zgromadzonych dokumentów potrzebnych do ślubu, na tydzień przed uroczystością trzeba się wybrać wraz ze świadkami do parafii, aby podpisać akt ślubu. Jeszcze tylko potwierdzenie odbycia spowiedzi świętej i z czystym sumieniem można stanąć przed ołtarzem.

ŚLUB EKUMENICZNY – jest  to ślub zawierany przez osoby o różnych wyznaniach. Kościół katolicki dopuszcza zawarcie takiego związku małżeńskiego, ale wymaga uzyskania zgody, wydanej przez biskupa. Występuje o nią proboszcz parafii, który składa oświadczenie, gwarantujące, że będzie usilnie zabiegał o wychowanie dzieci narodzonych w takim związku, w wierze katolickiej.

Przygotowanie odpowiednich dokumentów, potrzebnych do zawarcia związku małżeńskiego nie jest proste. Wymaga często długotrwałych procedur. Dlatego nosząc się  z zamiarem poślubienia ukochanej osoby, należy odpowiednio wcześniej zadbać o zgromadzenie właściwych zaświadczeń. Pomoże to uniknąć dodatkowych sytuacji stresowych, które są nieuniknione podczas przygotowań do ślubu.

Jeżeli chcecie mieć pewność, że wszystko co konieczne zostało przygotowane warto opracować kalendarz przygotowań oraz skompletować dokumenty potrzebne do ślubu. Jeżeli zależy wam na tym, by niczego nie pominąć, warto zapytać osoby, które na co dzień zajmują się organizacją i przygotowaniami do ślubów i wesel jak taki harmonogram stworzyć lub z nimi usiąść na spokojnie i wszystko zaplanować. To osoby, które doskonale wiedzą co i kiedy trzeba przygotować, by nie obudzić się za pięć dwunasta. A już z pewnością wiedzą gdzie udać się po konkretne zaświadczania lub gdzie znaleźć dobrego tłumacza – w końcu to ich zadanie: wiedzieć.

Zobacz także

Zacznij przygotowania do ślubu od nowego roku

Zbliża się Nowy Rok. To dobra okazja na podjęcie ważnych postanowień. Wspólne decyzje powinny dotyczyć także przyszłych małżonków. Określone cele na pewno zbliżą do siebie nowożeńców. Poznaj propozycje zadań, z którymi można zmierzyć się we dwójkę aby przygotować się do ślubu.

5 Porad na świąteczne wesele w boże narodzenie

Święta Bożego Narodzenia jak najbardziej można połączyć ze ślubem i weselem. Obecnie coraz więcej Polaków decyduje się na uroczystość w tym szczególnym, świątecznym okresie. Ciepły, bożonarodzeniowy klimat może stać się znakomitą oprawą ślubu, jeśli tylko zadbamy o niezbędne szczegóły.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *