Co jeszcze warto wiedzieć przed ślubem?
Jeden komentarz
Jeden komentarz
Ślub i wesele to skomplikowana logistycznie operacja – mnóstwo dokumentów do załatwienia i detali do opanowania. Trzeba jednak pamiętać, że strach ma wielkie oczy i wiele par „przeszło” przez to bez najmniejszych perturbacji. Żeby jeszcze dopełnić obrazu całej ceremonii warto wiedzieć jeszcze o kilka przydatnych rzeczach.
To dla przyszłych małżonków często niezręczny temat, bo jak powiedzieć cioci Zosi, że chcemy koniecznie toster danej marki i nie różowy, a stalowy, a wujkowi Zdzisiowi, że potrzebujemy pralki z 8, a nie 5-cio kilogramowym bębnem, która starczy nam na 20, a nie 5 lat? A jeśli zamiast sprzętu wolimy pieniądze?
Dość często młodzi ukrywają „prośbę” o prezent w formie gotówki w rymowance, którą umieszczają na zaproszeniu. I niewątpliwie jest to najwdzięczniejsza forma. Jednak można też poprosić rodziców bądź świadków by taką wiadomość rozesłali „pocztą pantoflową”.
W przypadku prezentów wiele par ma coraz mniej oporów przed zamieszczaniem w internecie listy prezentów, na którą goście mogą się wpisywać.
Jednak to wciąż pozostaje kwestią wyczucia.
Świadkowie, choć na drugim planie, odgrywają bardzo ważną rolę podczas przygotowań, ceremonii i wesela, gdyż wspomagają i odciążają nowożeńców od wielu spraw, jak choćby przystrojenie sali, kościoła czy samochodu, ale nie tylko.
Przede wszystkim świadkowie wraz z dowodami osobistymi muszą na kilka dni przed ślubem osobiście zgłosić się do kancelarii parafialnej bądź plebanii w kościele, w którym odbędzie się ślub. Jest to niezbędne, ponieważ ich dane zostaną wpisane do dokumentów zawarcia związku małżeńskiego.
Choć nie wymaga się od świadków zaświadczenia o przystąpieniu do spowiedzi, jest dobrze widziane żeby przystąpili do komunii zaraz po Nowożeńcach.
W dzień ślubu świadek jedzie samochodem po Pana Młodego, następnie po świadkową, a na koniec po Pannę Młodą.
Świadkowie uczestniczą też w błogosławieństwie razem z Parą Młodych, które zwyczajowo odbywa się w domu Panny Młodej.
Przed ceremonią wchodzą do kościoła i dokonują ostatnich przygotowań – układają dekoracje, sprawdzają czy wszystko jest tak jak być powinno.
Choć świadkowie mogą być tej samej płci, zwykle jest to kobieta i mężczyzna. I tak świadkowa siada po prawej stronie tuż za Panną Młodą, a świadek po lewej. Po ślubie wchodzą zaraz za Parą Młodą.
Następnie zgodnie z zaleceniami instruują gości pod kościołem odnośnie ceremonii np. usadzają w odpowiedniej ławce, informują kto obsypuje Państwa Młodych ryżem, bądź monetami, albo w którym miejscu składane będą życzenia, odbierają też prezenty i kwiaty itp.
Po przybyciu na wesele pomagają rozsadzić gości i biorą udział w prowadzeniu zabaw i tańców.
Ja …(imię Pana młodego) biorę sobie Ciebie …. (imię Panny Młodej) za żonę i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci.
Te same słowa powtarza Panna Młoda.
Następnie przy wymianie obrączek Pan Młody mówi:
…(imię Panny Młodej) przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
Te słowa powtarza też Panna Młoda.
Pan Młody zaczyna słowami:
Świadomy praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z …(imię Panny Młodej) i przyrzekam, że uczynię wszystko aby nasze małżeństwo, było zgodne, szczęśliwe i trwałe.
Zaraz po tym Pana Młoda mówi:
Świadoma praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z…(imię Pana Młodego) i przyrzekam, że uczynię wszystko aby nasze małżeństwo, było zgodne, szczęśliwe i trwałe.
„Ogłaszam Was mężem i żoną!” – to krótkie zdanie sprawia, że Para Młoda oficjalnie już stała się pełnoprawnym szczęśliwym małżeństwem. Pora opuścić monumentalne mury świątyni lub Urzędu Stanu Cywilnego. Ale to nie koniec radosnych chwil – to dopiero ich początek. Kiedy tylko Państwo Młodzi przejdą przez drzwi wybuch radości i entuzjazmu zwykle porównywalny jest z […]
Dekoracja stołów weselnych to rzecz równie ważna co wyszukane potrawy i obecność profesjonalnej orkiestry. Pięknie udekorowana sala sprawia, że ten wyjątkowy dzień nabierze wyjątkowego charakteru i zapisze się pozytywnie w pamięci zgromadzonych gości. Sztuka idealnego ozdabiania stołów to rzecz trudna i warto pomyśleć o tym dużo wcześniej – ogrom pracy z tym związanej może naprawdę […]
Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
- 2019-07-23 14:08:50
Super :) Pozdrawiamy :)