fbpx

bukiet slubny

Co jeszcze warto wiedzieć przed ślubem?

Jeden komentarz

Ślub i wesele to skomplikowana logistycznie operacja – mnóstwo dokumentów do załatwienia i detali do opanowania. Trzeba jednak pamiętać, że strach ma wielkie oczy i wiele par „przeszło” przez to bez najmniejszych perturbacji. Żeby jeszcze dopełnić obrazu całej ceremonii warto wiedzieć jeszcze o kilka przydatnych rzeczach.

Prezenty ślubne

To dla przyszłych małżonków często niezręczny temat, bo jak powiedzieć cioci Zosi, że chcemy koniecznie toster danej marki i nie różowy, a stalowy, a wujkowi Zdzisiowi, że potrzebujemy pralki z 8, a nie 5-cio kilogramowym bębnem, która starczy nam na 20, a nie 5 lat? A jeśli zamiast sprzętu wolimy pieniądze?

Dość często młodzi ukrywają „prośbę” o prezent w formie gotówki w rymowance, którą umieszczają na zaproszeniu. I niewątpliwie jest to najwdzięczniejsza forma. Jednak można też poprosić rodziców bądź świadków by taką wiadomość rozesłali „pocztą pantoflową”.

W przypadku prezentów wiele par ma coraz mniej oporów przed zamieszczaniem w internecie listy prezentów, na którą goście mogą się wpisywać.
Jednak to wciąż pozostaje kwestią wyczucia.

Zadania świadków

Świadkowie, choć na drugim planie, odgrywają bardzo ważną rolę podczas przygotowań, ceremonii i wesela, gdyż wspomagają i odciążają nowożeńców od wielu spraw, jak choćby przystrojenie sali, kościoła czy samochodu, ale nie tylko.

Przede wszystkim świadkowie wraz z dowodami osobistymi muszą na kilka dni przed ślubem osobiście zgłosić się do kancelarii parafialnej bądź plebanii w kościele, w którym odbędzie się ślub. Jest to niezbędne, ponieważ ich dane zostaną wpisane do dokumentów zawarcia związku małżeńskiego.

Choć nie wymaga się od świadków zaświadczenia o przystąpieniu do spowiedzi, jest dobrze widziane żeby przystąpili do komunii zaraz po Nowożeńcach.

W dzień ślubu świadek jedzie samochodem po Pana Młodego, następnie po świadkową, a na koniec po Pannę Młodą.

Świadkowie uczestniczą też w błogosławieństwie razem z Parą Młodych, które zwyczajowo odbywa się w domu Panny Młodej.

Przed ceremonią wchodzą do kościoła i dokonują ostatnich przygotowań – układają dekoracje, sprawdzają czy wszystko jest tak jak być powinno.

Choć świadkowie mogą być tej samej płci, zwykle jest to kobieta i mężczyzna. I tak świadkowa siada po prawej stronie tuż za Panną Młodą, a świadek po lewej. Po ślubie wchodzą zaraz za Parą Młodą.

Następnie zgodnie z zaleceniami instruują gości pod kościołem odnośnie ceremonii np. usadzają w odpowiedniej ławce, informują kto obsypuje Państwa Młodych ryżem, bądź monetami, albo w którym miejscu składane będą życzenia, odbierają też prezenty i kwiaty itp.

Po przybyciu na wesele pomagają rozsadzić gości i biorą udział w prowadzeniu zabaw i tańców.

Tekst przysięgi wypowiadanej podczas ślubu kościelnego (konkordatowego)

Ja …(imię Pana młodego) biorę sobie Ciebie …. (imię Panny Młodej) za żonę i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci.

Te same słowa powtarza Panna Młoda.

Następnie przy wymianie obrączek Pan Młody mówi:

…(imię Panny Młodej) przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Te słowa powtarza też Panna Młoda.

Inaczej przysięga brzmi w przypadku ślubu cywilnego:

Pan Młody zaczyna słowami:

Świadomy praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z …(imię Panny Młodej) i przyrzekam, że uczynię wszystko aby nasze małżeństwo, było zgodne, szczęśliwe i trwałe.

Zaraz po tym Pana Młoda mówi:

Świadoma praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z…(imię Pana Młodego) i przyrzekam, że uczynię wszystko aby nasze małżeństwo, było zgodne, szczęśliwe i trwałe.

Zobacz także

Dwa rodzaje ślubów – czym się różnią?

Bez względu na to, czy przysięga małżeńska będzie miała miejsce w kościele czy w urzędzie wszystkie pary przeżywają podobne emocje i łączy je jedno – chcą, aby było idealnie. Nic nie napędza strachu tak, jak to, co nowe i nieznane, dlatego warto przygotować się na wszystkie elementy związane z ceremonią zaślubin. Choć stresu nigdy nie […]

Jakie upominki dać gościom weselnym?

Obecnie jednym z częściej wykorzystywanych trendów związanych ze ślubem, jest obdarowywanie gości weselnych drobnymi upominkami. Ten przyjemny zwyczaj jest symbolicznym podziękowaniem za ich obecność. Uczestnicy wesela na pewno docenią nasz miły gest, a otrzymany podarunek będzie dla nich pamiątką naszego ślubu. Warto zatem zadbać o to, by drobne prezenciki były stylowe i atrakcyjne. Najlepiej skorzystać […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze

- 2019-07-23 14:08:50

Super :) Pozdrawiamy :)